Meddőségről akkor beszélünk, ha egy év rendszeres, védekezés nélküli szexuális élet ellenére sem következik be a várva várt gyermekáldás. Világszerte a párok körülbelül 15%-a küzd ezzel a problémával, amely nemcsak fizikai, hanem óriási érzelmi és pszichológiai terhet is jelent. A női meddőség egy rendkívül komplex probléma, melyet számos különböző tényező befolyásolhat. Cikkünkben összegyűjtöttük azt az 5+1 okot, melyek leggyakrabban állnak a meddőség hátterében.
1. Endometriózis
Az endometriózis a méhnyálkahártya méhüregen kívüli megjelenését jelenti, amely számos kellemetlen tünettel is párosul. Két fő tünete a fájdalom és a meddőség. Sajnos még a modern világban is hosszú idő, akár 5-8 év is eltelhet a tünetek jelentkezésétől a diagnózis felállításáig. Korábban a kórkép diagnózisára kizárólag hastükrözést (laparoszkópia) alkalmaztak, azonban 2016 óta bizonyított, hogy a jó minőségű és odafigyelő hüvelyi ultrahang a diagnózis felállítására bizonyos esetekben még a műtétnél is hasznosabb. A CMF Medical-ban kiemelt figyelmet fordítunk az endometriózis diagnosztikájára.
2. Méhüreget torzító eltérések
A veleszületett (sövény, T-alakú méh) és a később kialakult (myoma, polyp, méhűri összenövés) méhüreget torzító eltérések jelentősen ronthatják a teherbeesés esélyét. Az ilyen kórképek pontos diagnózisához 3D ultrahangra és méhtükrözésre is szükség lehet. Centrumunkban a diagnózist követően ezen kórképek ambuláns méhtükrözéssel történő terápiájára is van lehetőség, mindez járóbeteg ellátást keretein belül.
3. PCOS/IR
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) egy olyan több szervrendszert is érintő betegség a nők körében, amelyhez sokszor inzulinrezisztencia (IR) is társul. Ezen kórképek gyakran a petefészekre is negatív hatással vannak, így a pontos diagnózis és kezelés kulcsfontosságú a meddőséggel küzdő páciensek számára. Megfelelő diagnózissal és életmódváltással nemcsak a meddőség, hanem a cikluszavar is könnyen orvosolható.
4. Petevezeték elzáródás
A petevezeték elzáródása esetén a petefészekből származó petesejt nem tud a petevezetőn keresztül a méh üregébe jutni. Ilyen esetekben az egyetlen kezelési módszer a lombik. A kórkép hátterében endometriózis, korábbi gyulladások, illetve más betegségek is állhatnak. A diagnózis legmodernebb és legkevésbé fájdalmas módszere az ultrahangos petevezető átjárhatósági vizsgálat.
5. Hormonális betegségek
Számos autoimmun betegség jár a termékenység csökkenésével, azonban leggyakrabban a pajzsmirigy betegségei, illetve a prolaktin termelés zavarai okoznak meddőséget. A diagnózis felállításához részletes nőgyógyászati vizsgálatot, valamint laborvizsgálatokat kell végezni. A jó hír azonban, hogy ezek a betegségek általában egyszerű terápiával orvosolhatóak és spontán teherbeesés is rövidesen várható!
+1 Krónikus méhnyálkahártya gyulladás
Egy nem olyan régóta ismert kórkép, mely a nemzetközi szakirodalom szerint a máshogy nem magyarázható meddőségek hátterében merül fel. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a gyulladásos közeg nem engedi beágyazódni a megtermékenyült petesejtet. A kórkép diagnózisához ambuláns méhtükrözésre, célzott szövettani mintavételre és egy speciális immunfestésre van szükség (CD138, syndecan). Amennyiben máshogy nem magyarázható termékenységi problémái vannak, javasoljuk a vizsgálat elvégzését!
Ne felejtse, nincs egyedül! A női meddőség megértése és kezelése komplex folyamat, de nem kell egyedül végigmennie ezen az úton. A CMF Medical szakértő csapata támogatja Önt a diagnózis felállításától egészen a személyre szabott kezelési terv végéig. Központunkban a legmodernebb eszközök segítségével biztosítjuk a legkorszerűbb diagnosztikai és kezelési lehetőségeket pácienseink számára.