Vizelet inkontinencia kezelése

A kezelést Dr. Sipos Attila szülész-nőgyógyász specialista végzi

Dr. Sipos Attila szülész-nőgyógyász főorvos a női inkontinencia és a női nemi szervek süllyedéseinek helyreállításával foglalkozó specialistája várja pácienseinket a CFM Medical-ban. 

A Magyar Kontinencia és Urogynekológiai Társaság ( MAKUT ) nőgyógyász társelnökeként több németországi medencefenék központ rendszeres „látogatója”, aki munkája során az ott elsajátított (hüvelyi és laparoszkópos) műtéti eljárásokat  kínálja a magyarországi betegeknek is.
Bővebben az orvosunkról

A vizeletcsepegés nem betegség, hanem tünet

A hazánkban nagyjából 500 ezer embert érintő probléma hátterében különböző okok állhatnak, amelyek lehetnek szervi vagy időnként akár lelki eredetűek is. Sok érintett nem tudja pontosan, mi okozza panaszait, és gyakran szégyellik állapotukat, így "házi" megoldásokat keresnek a probléma elfedésére. Sokan még orvoshoz sem fordulnak, mivel úgy gondolják, hogy bizonyos életkor felett az inkontinencia mindenkinél előforduló, és "normális" dolog.

Ez a szám az életkor előrehaladtával sajnos növekszik, és az esetek súlyossága is nő. A vizeletcsepegés azonban nem betegség, hanem tünet, amely megfelelő kezeléssel akár  teljes mértékben gyógyítható is. 

Az inkontinencia megjelenésének
leggyakoribb formái

Stressz vagy terheléses inkontinencia
Urge vagy késztetéses, sürgősségi inkontinencia
Kevert inkontinencia (az előző kettő együttesen van jelen)

Stressz vagy terheléses inkontinencia

Az elégtelen húgycsőzárás az inkontinencia gyakori okai közé tartozik, ami a medencefenék izmainak gyengeségével függ össze. Amikor a hasűri nyomás nő – például köhögés, nevetés, tüsszentés vagy nehéz tárgyak emelésekor – a hólyag terhelése túl nagynak bizonyulhat, és a húgycső nem tudja megfelelően zárni magát, ami vizeletvesztést eredményez.

Az elhízás, többszörös hüvelyi szülés vagy öröklött kötőszöveti gyengeség hajlamosíthat erre a problémára. Emellett a tartós hormonhiány is szerepet játszhat, amikor a szövetek rugalmassága csökken a sejtek belső nyomása miatt.

A kezelés általában az előidéző tényezők kiküszöbölésére, a szöveti rugalmasság javítására és az izomerő növelésére irányul. Ez magában foglalhatja a kismedencei izmok erősítését, vagyis az intimtornát. Ha az ilyen konzervatív kezelések nem eredményesek, a szakorvos műtéti megoldást javasolhat, amihez az inkontinenciával foglalkozó szakértő a legmegfelelőbb eljárást és technikát ajánlja majd.

Késztetéses vagy sürgősségi (urge) inkontinencia

Ilyenkor a beteget gyakran arra ösztönzi az inger, hogy a megjelenésekor azonnal vizeljen.

A záróizom lehet ép, de mégis nehézségei lehetnek a vizelet tartásával, és előfordulhat, hogy nem tudja megfelelően visszatartani addig, amíg elér a WC-re. Gyakori, rövid időközönként jelentkező vizelési inger jellemzi, ami éjszakai felkelésekkel is jár. A hólyag már kis mértékű telítettségnél is jelzi a vizelés szükségességét. Az érintettek gyakran naponta 10-20 alkalommal járnak vizelni, és mindig figyelnek arra, hogy legyen közelükben egy WC. Ez az állapot jelentősen befolyásolja mindennapi életüket.

Ennek oka a hólyag falának és nyálkahártyájának fokozott érzékenysége és irritálhatósága.

Milyen megoldások vannak 
a vizelet inkontinencia kezelésére?

Vizeletinkontinencia kezelési lehetőségek között megkülönböztethetünk konzervatív és műtéti terápiát. A konzervatív terápia magában foglal minden olyan megközelítést, amely nem igényel sebészeti beavatkozást, például életmódbeli változtatásokat vagy gyógyszeres kezelést. A műtéti terápia pedig olyan eljárásokat jelent, mint például a szalagplasztikák, amelyek sebészeti beavatkozások révén hivatottak megoldást nyújtani a vizeletinkontinencia problémáira.

Hogyan lehet még enyhíteni 
a vizelettartási zavarokat?

Az optimális folyadékbeviteltől függően javasolt rendszeresen üríteni a hólyagot, általában minden második vagy harmadik óránként.
Tanuljuk meg és végezzük el rendszeresen a kismedencei torna gyakorlatokat.
Kerüljük az alkohol és koffein tartalmú, szénsavas italokat, amelyek irritálhatják a hólyagot.
Fogyasszunk naponta legalább 2 liter folyadékot, ami segít elkerülni a hólyag irritációját, amit a besűrűsödött vizelet okozhat.
Erős vizelési inger esetén kerüljük a futást, mert a rázkódás fokozhatja a hólyagra gyakorolt nyomást, ami elősegítheti a vizelet elcseppenését.
Kerüljük a nehezebb tárgyak emelését és az olyan fizikai tevékenységeket, amik nagyobb hasprést vagy erőteljes fizikai munkát igényelnek.
Rendszeresen végezzünk testmozgást.
Végezzünk testsúlycsökkentő edzéseket.
Kerüljük a hideg ülőfelületen való időtöltést.

Vizelet inkontinencia kezeléséhez keres szakembert?
Forduljon hozzánk bizalommal.

További hasznos tudnivalók a kezelésről

El nem távolítható spirál? Van rá fájdalommentes megoldás!

Elmozdult méhen belüli fogamzásgátló eszköz eltávolítása is lehet fájdalommentes az ambuláns méhtükrözésnek köszönhetően. Ez a modern eljárás hatékony és kíméletes megoldást nyújt a hagyományos módon el nem távolítható spirálok esetében. Tudjon meg többet róla!

Egészségtudatos várandósság lépésről lépésre

Az életmód és a tudatos döntések nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy a babavárás harmóniában és biztonságban teljen. Mostani cikkünkben 6 lépést gyűjtöttünk össze, amelyek segítségével sokat tehet saját és kisbabája egészsége érdekében!

HPV elleni védőoltás – Ezért éri meg beadatni felnőttkorban is!

A HPV a leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzések egyike, amely kezelés nélkül súlyos szövődményekhez, akár méhnyakrák kialakulásához is vezethet. Mostani cikkünkben bemutatjuk, hogy miért fontos a HPV elleni védőoltást beadatni még felnőttként is!

Méhnyakrák: Amit minden nőnek tudnia kell a megelőzésről!

A méhnyakrák évente több százezer nőt érint világszerte, de időben történő felismeréssel és megelőzéssel a tragikus esetek száma jelentősen csökkenthető. Olvasson tovább és tudja meg, mit tehet a megelőzés érdekében!

Beszéljünk róla! – Szexuális úton terjedő betegségek

A szexuális úton terjedő betegségek világszerte emberek millióit érintik, komoly fizikai, valamint lelki terheket okozva. Cikkünkben összegyűjtöttük, mit érdemes tudni ezekről a betegségekről és hogyan kerülheti el őket!

Beszéljünk róla! – Fiatalkori fogamzásgátlás

A fogamzásgátlás témája gyakran tabu, pedig a megfelelő tájékozódás kulcsfontosságú a fiatalok számára a tudatos és felelősségteljes döntésekhez. Tartson velünk, mostani cikkünkben erre szeretnénk felhívni a figyelmet!

A visszatérő hüvelygomba 5 leggyakoribb oka

A hüvelygomba kellemetlen tüneteit szinte minden nő megtapasztalja élete során legalább egyszer. Azonban vannak olyanok, akiknél rendszeresen visszatér. Cikkünkben bemutatjuk az 5 leggyakoribb okot, ami miatt újra és újra kialakulhat a hüvelygomba!

Tabuk nélkül – A vizeletcsepegés nem betegség, hanem tünet!

Számos nő tapasztal akaratlan vizeletvesztést élete során, azonban csak kevesen mernek beszélni róla. Cikkünk célja, hogy ledöntse a témát övező tabukat, feltárja a kiváltó okokat és bemutassa a lehetséges megoldásokat, hogy újra gondtalanul élvezhesse mindennapjait.

Ne hagyja, hogy a hüvelyi fertőzések beárnyékolják a nyarát! – Tippek a megelőzéshez és felismeréshez

A nyár a hüvelyi fertőzések fokozott kockázatát is jelentheti. Hogyan különböztethető meg a gombás és bakteriális eredetű fertőzés? Milyen árulkodó tünetekre figyeljen? Ebben a cikkben eláruljuk!

Hűsítő tippek a forró napokra – Így vészelje át a nyári hőséget kismamaként!

Cikkünkben praktikus tippeket és tanácsokat gyűjtöttünk össze, hogy könnyebben átvészelhesse a forró napokat és gondtalanul élvezhesse a nyár örömeit. Tartson velünk!

crossmenuchevron-right